Choď na obsah Choď na menu
 


Všeobecne

Mačka domáca je už niekoľko storočí domestikovaný poddruh mačky divej. Po svojich predkoch zdedila vynikajúci zrak a sluch a k lovu dokonale prispôsobené telo. Ešte prednedávnom bola mačka neodmysliteľnou súčasťou každého vidieckeho domu. S rozvojom civilizácie je ale tohto vidieckeho prostredia čoraz menej a mačka stráca svoje postavenie úžitkového domáceho zvieraťa.

V mestách sa pre svoju reprodukčnú schopnosť a pre potenciálne nebezpečenstvo prenosu toxoplazmózy a rozličných parazitov stáva nevítaným problémom. Na druhej strane je vďaka relatívne nenáročnej starostlivosti a schopnosti dodať príbytku teplo domova čoraz obľúbenejším domácim zvieraťom a spolu so psami tvoria súčasť nejednej domácnosti.

Vek mačky

Mačka Človek
1 mesiac 6 mesiacov
2 mesiace 10 mesiacov
3 mesiace 2 roky
4 mesiace 5 rokov
5 mesiacov 8 rokov
6 mesiacov 14 rokov
7 mesiacov 15 rokov
8 mesiacov 16 rokov
1 rok 18 rokov
2 roky 25 rokov
3 roky 30 rokov
4 roky 35 rokov
5 rokov 40 rokov
6 rokov 43 rokov
7 rokov 45 rokov
8 rokov 50 rokov
9 rokov 55 rokov
10 rokov 60 rokov
11 rokov 62 rokov
12 rokov 65 rokov
13 rokov 68 rokov
14 rokov 72 rokov
15 rokov 74 rokov
16 rokov 76 rokov
17 rokov 78 rokov
18 rokov 80 rokov
19 rokov 82 rokov
20 rokov 84 rokov

Chov mačiatok

Pod pojmom chov mačiek nerozumieme iba ich šľachtenie, ale aj ich spolužitie s človekom v domácnosti a to buď bez možnosti výbehu, s výbehom (čiže polovoľne) alebo voľne. Mačky, podobne ako človek, sú osobnosťami s vlastnými potrebami, ktoré treba rešpektovať. Ak sa rozhodnete chovať mačku, morálne sa zaviažete starať o zviera na približne 15 až 20 rokov, za čo vám ono dá svoju spoločnosť, lásku a oddanosť. Starostlivosť o mačku nie je len kŕmenie a vymieňanie podstielky, ale aj veterinárna starostlivosť a čas, ktorý jej treba venovať, pretože mačka je tvor spoločenský.

Keď si prinesiete mačiatko domov, snažte sa mu zmenu čo najviac uľahčiť. Doteraz bolo predsa so svojou rodinou a naraz je samo a v cudzom prostredí.

Osvedčilo sa dať otvorenú prepravku s mačiatkom do miestnosti, v ktorej má svoje misky a záchod a počkať, kým sa mačiatko samo osmelí preskúmať miestnosť. Keďže sú mačiatka zvedavé tvory, nemali by ste čakať dlho (pokiaľ ste si neosvojili z útulku bojazlivého tigríka). Potom mu ukážte kde má záchod. Zodvihnite ho do náručia a vložte ho do záchoda. Aj keď hneď nevykoná svoju potrebu, zapamätá si, kde ho má hľadať. U mačiatok niekedy treba tento cvik viackrát zopakovať. Mačiatko nemojkajte, nechajte ho v kľude, ono ešte nevie, či je rado, že je u vás a nové prostredie je preňho stresujúce. Buďte trpezliví. Nechajte ho, nech si preskúma miestnosť samé. Vodu by ste jej mali dať k dispozícii hneď, nakŕmte ho však radšej až keď sa zoznámi s novým prostredím. Po preskúmaní prostredia bude unavené, ale je možné, že ohrdne vaším pelechom a nájde si svoje miestečko, kde sa bude cítiť v bezpečí. Pokojne ho tam môžete nechať. Po čase aj samé zistí, kde je lepšie.

Ako sa zoznámiť s mačiatkom


Po príchode domov nechajte mačiatko, nech si robí, čo chce. Dajte mu napiť a najesť a skontrolujte, či nevliezlo niekam, kde by to preň mohlo byť nebezpečné. Chovajte sa ticho a pohybujte sa pomaly – mačky nemajú rady hluk a rýchle pohyby by ho mohli vyplašiť. Oslovujte ho menom, ktoré ste mu vybrali a ticho sa mu prihovárajte. Rozprávajte sa s ním, akoby vám rozumelo, aby si zvyklo na váš hlas. Navoďte atmosféru kľudu a pohody, venujte sa svojej zvyčajnej činnosti, mačiatku by sa nepáčilo, keby ste ho stále sledovali. Nebojte sa, ono sa osmelí a príde k vám.

Prvé spoločné dni


Keď sa mačička zabýva (niekoľko hodín, ale aj dní) a trafí spoľahlivo na WC, pustite ju postupne do ďalších miestností. Miestnosti, do ktorých nebude mať prístup musia byť pre ňu tabu hneď od začiatku. Hneď ako viac-menej preskúma svoj životný priestor, začne sa zaujímať aj o vás. Keď vás uvidí len tak sedieť pri televízore, pokúsi sa ľahnúť si k vám, či prejsť okolo vás. Pomaly sa ho snažte pohladkať. Keď zareaguje pozitívne, môžete sa postupne skúsiť s ním zahrať, hladkať a maznať sa s ním, proste mu dávať najavo, že ste radi, že je s vami a že je na najlepšom mieste na svete.

Od teraz však treba začať ukazovať mačiatku, čo sa u vás smie a čo nie. Celá rodina by mala dodržiavať rovnaké pravidlá, na ktorých ste sa dohodli ešte pred príchodom mačiatka. Nie, že jeden člen povolí mačiatku skákať po kuchynskej doske a druhý ho odtiaľ bude vyháňať.

Ako vybrať druhú mačku


Máte doma miláčika, ktorý má byt preňúraný od zhora po spod a hry, ktoré ho doteraz spoľahlivo unavili už nejako nestačia. Behá stále za vami a myslí si, že sa s ním budete naháňať celý deň a hrať sa s ním na schovávačku. Nechápe, že sa nezmestíte pod posteľ a nemôžete sa s ním biť, lebo by ste mu mohli ublížiť. Diagnóza je teda jasná: váš tiger potrebuje tigra.

Je jedno, či máte 40-izbovú vilu, alebo len garzónku. Vaša mačka sa nudí a to nie je dobré. Ako každý tvor, aj ona potrebuje spoločnosť svojho druhu. Potrebuje niekoho, kto s ňou dokáže robiť tie veci, ktoré s vami robiť nemôže. Sú skrátka hranice, ktoré človek neprekročí (alebo sa dokážete náháňať s vašou mačkou po škrabadle?).

Niektorí ľudia namietnu: „Ale máme strašne malý byt. Kde by sa nám vošla ďalšia mačka?“ Zmestí sa. Nepotrebuje viac ako pelech, záchodík, škrabadlo a misky na papanie. A to už predsa všetko máte. Dve mačky si vystačia na priestore menšom ako je celý váš byt. Venujú sa jedna druhej, vytvoria si každodenné rituály, určia si svoje miesta a väčšinu dňa prespia. V noci vás nebudú otravovať lovením prstov. Jediným obmedzením môže byť, ak máte dvoch desaťkilových kocúrov, ktorí na vás radi spia a vy sa zobudíte na pocity dusenia.

Ako na to?


Ak máte staršie mačiatko, neexistuje nič ľahšie ako zoznamovanie dvoch mačiatok. Ani jedno ešte nemá svoje návyky vytvorené a tak si ľahko na seba zvyknú. Ak máte dospelú mačku, mali by ste si zadovážiť mačku mladšiu ako je vaša, alebo mačiatko. Na mačiatko si dospelá mačka zvykne skôr. Dospelé mačky už mávajú svoje zvyky, zatiaľ čo mačiatka sú veľmi prispôsobivé. Ak máte dospelého kocúra, je lepšie priniesť mu mačičku. Nestáva sa to síce často, ale s druhým kocúrom by mohli začať bojovať o teritórium a značkovať si revír. Aj kastrovaný kocúr sa môže cítiť novým kocúrom /hlavne ak je nekastrovaný/ ohrozený a začal by s rozprašovaním moču po svojom revíre.

Čo robiť pred príchodom novej mačky


Rozprávajte sa so svojou mačkou o novom prírastku, ktorý onedlho príde. Často vyslovujte meno druhej mačky, nech si vaša mačka zvykne na to meno. Keď potom onedlho mačku prinesiete a svojej mačke poviete, že toto je Kitty, o ktorej ste jej rozprávali, bude pre mačku jednoduchšie novú kamarátku prijať, pretože to meno už počula a nespája sa jej so zlým zážitkom.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.